
Kompleksowe prowadzenie spraw rozwodowych
Szybko i skutecznie rozwiedź się pod opieką doświadczonych Adwokatów.
Możemy się spotkać już dziś!
Doradzimy, jak to zrobić.

Myślisz o rozwodzie ?
lub
Dostałeś pozew rozwodowy ?
Adwokat lub Mediator są do Twojej dyspozycji.
Wybierz rodzaj i termin konsultacji:
lub
Obsługujemy całe województwo pomorskie

Dlaczego warto wybrać naszą Kancelarię:
Od ponad 23 lat skutecznie zajmujemy się prowadzeniem spraw rozwodowych. Przeprowadziliśmy ponad 700 spraw rozwodowych. Każdy przypadek traktujemy indywidualnie.
Z nami rozwód stanie się prostszy.
Sam wybierasz Adwokata (Kobietę lub Mężczyznę)
Nie musisz nic robić, my w Twoim imieniu kompletujemy dokumenty
Wszystko możemy załatwić przez telefon i e-mail
Jedna opłata za całość, żadnych dodatkowych opłat
Zależy nam na jak najszybszym orzeczeniu rozwodu, a nie na „praniu brudów” i naciąganiu na koszty Klientów
Zakres Usług Kancelarii:
Pełne wsparcie prawne podczas rozwodu
Reprezentacja Klientów przed sądem w sprawie o rozwód po otrzymaniu pełnomocnictwa dla adwokata
Sporządzanie odpowiedzi na pozew o rozwód
Pomoc w przygotowaniu wniosków dowodowych
Przygotowywanie pozwu rozwodowego z orzeczeniem o winie lub bez orzekania o winie
Sporządzanie innych pism podczas postępowania rozwodowego
Prowadzenie negocjacji z małżonkiem
Porady prawne i doradztwo dotyczące rozwodu, alimentów, władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, możliwości podziału majątku wspólnego
Rozwód
(#Rozwód Gdańsk, Sopot, Gdynia) (#Adwokat Gdańsk, Twój Adwokat Gdańsk, #Szybki rozwód Gdańsk, #Kancelaria rozwód Gdańsk
Rozwód to niewątpliwie bardzo emocjonalnie trudne i stresujące wydarzenie w życiu. Zastanawiasz się, czy będziesz potrzebował adwokata podczas rozwodu? Niezależnie od tego, czy to Ty chcesz złożyć pozew o rozwód, czy może otrzymałeś już pozew rozwodowy, dobry adwokat rozwodowy może być nieocenioną pomocą. Emocje towarzyszące rozwodowi nie zawsze są dobrym doradcą. Sprawy rozwodowe często wiążą się z silnymi emocjami, które mogą wpływać na trafność decyzji podejmowanej przez rozwodzącego się małżonka. Różna jest historia i okoliczności rozpadu małżeństwa, charakter małżonków czy indywidualna sytuacja małżonków i ich małoletnich dzieci. Bardzo często kancelaria może pomóc w szybkim zakończeniu rozwodu już na pierwszej rozprawie. Jest to możliwe po wstępnych mediacjach i negocjacjach.

Jako zespół prawników zajmujący się sprawami rozwodowymi, często bierzemy udział w mediacjach pomiędzy małżonkami. W przypadku, gdy obie strony zgadzają się na zakończenie małżeństwa, rolą prawnika jest pomoc w ustaleniu warunków ugody dotyczących winy za rozpad małżeństwa, opieki i kontaktów z dziećmi, wysokości alimentów czy podziału majątku. Jeśli mediacja nie przyniesie rezultatów, można zrezygnować z dalszych mediacji. Wówczas o spornych kwestii ich decyduje sąd.
Działając na własną rękę, możesz popełnić błędy, które mogą zaważyć na Twojej przyszłości. Posiadamy wiedzę i doświadczenie, które pomogą Ci bezpiecznie przejść przez rozwód bez nerwów i niepotrzebnego stresu. Oferujemy kompleksowe wsparcie, również w takich obszarach jak podział majątku, alimenty i opieka nad dziećmi. Dla wielu osób wizyta u prawnika może być bardzo stresująca. Dlatego też dokładamy szczególnej staranności, aby czuli się Państwo bezpiecznie i pewnie od momentu przekroczenia progu naszej kancelarii lub wykonania pierwszego telefonu.
Przesłanki do rozwodu
(#Twój rozwód Gdańsk, #Pomoc rozwód Gdańsk, #Kiedy warto zdecydować się na rozwód)
Najczęściej za winą kryją się takie działania i zaniechania, jak:
- niezaspokajanie potrzeb rodziny,
- nadużywanie alkoholu lub inne nałogi,
- zdrada,
- agresywne zachowania – fizyczne i werbalne,
- używanie przemocy w stosunku do członków rodziny,
- porzucenie małżonka bez wyranego powodu,
- uchylanie się od pracy,
- uchylanie się od pokrywania kosztw utrzymania dzieci i domu.

Pary, które decydują się na rozstanie, mają do wyboru rozwód lub separację. Jednak te dwa pozornie podobne rozwiązania mają pewne różnice, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji między nimi. Decyzja o separacji lub rozwodzie jest w zasadzie uzależniona od sytuacji, w jakiej znajduje się para oraz od jej życzeń. W tym względzie należy zaznaczyć, że rozwód ma miejsce wtedy, gdy uznaje się, że małżeństwo rozpadło się całkowicie i trwale, natomiast separacja ma miejsce wtedy, gdy małżeństwo rozpadło się całkowicie. W przypadku separacji nie ma więc mowy o trwałości.
Innymi słowy, rozwód jest krokiem decydującym; małżeństwo zostaje trwale rozwiązane, a strony przestają mieć ze sobą cokolwiek wspólnego. Z kolei separacja to sytuacja, w której małżeństwo trwa nadal, ale tzw. wspólnota małżeńska zostaje unieważniona, a kwestie majątkowe, opieki i zamieszkania są rozdzielone.
Separacja jest więc swego rodzaju etapem przejściowym. Nie przerywa niczego definitywnego, ale jednocześnie jest krokiem, który oddziela parę od siebie i kończy pewien etap życia małżeńskiego. Kiedy się rozwodzą, a kiedy separują? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy musi sam dokładnie rozważyć to pytanie. Generalnie małżonkowie decydują się na separację, ponieważ w tej chwili nie mogą znaleźć wspólnej płaszczyzny porozumienia i chcą się rozstać, ale widzą możliwości dla swojego związku w przyszłości. Jeśli jest nadzieja, że związek może kiedyś zostać odbudowany, warto skorzystać z separacji, a nie iść od razu do rozwodu.
ROZWÓD KROK PO KROKU
(#Prawnik Gdańsk, #Sprawy rozwodowe Gdańsk)
Krok pierwszy
Złożenie pozwu
Pozew o rozwód może złożyć w sądzie okręgowym każdy z małżonków, jeśli uzna, że więzi emocjonalne, fizyczne lub finansowe między małżonkami ustały. Pozew rozwodowy przygotowywany jest przez kancelarię na podstawie szczegółowych informacji uzyskanych w rozmowach z klientem. W petycji podane zostaną przyczyny rozpadu małżeństwa, a także żądania związane z alimentami, opieką nad dziećmi i kontaktami z nimi po rozwodzie. Petycja o rozwód może być złożona z ustaleniem winy lub bez niej.
Jedną z kluczowych kwestii w sprawach rozwodowych jest podjęcie decyzji, czy rozwód ma nastąpić z orzeczeniem o winie, czy bez. Będzie to miało wpływ na przebieg i przyszły wynik samej sprawy.
Rozwód :
- Bez orzekania o winie — orzeczenie sądu nie wskazuje na winę któregokolwiek z małżonków za rozpad małżeństwa. Jest to najszybsze rozwiązanie i może doprowadzić do udzielenia rozwodu już na pierwszej rozprawie. Można go również uzyskać wcześniej i na pierwszej rozprawie, jeśli małżonkowie dojdą do porozumienia;
- Z winy – na rozprawie należy udowodnić, że jeden z małżonków był odpowiedzialny za rozpad małżeństwa.
- Wina obojga małżonków – jest to najczęściej wynik długotrwałego postępowania rozwodowego, podczas którego małżonkowie obwiniają się wzajemnie o przyczyny rozwodu. Taki wyrok może zostać wydany, jeśli w trakcie postępowania rozwodowego twierdzenia którejś ze stron zostaną (choćby częściowo) potwierdzone.

KROK DRUGI
Formalne rozpatrzenie pozwu
Ten etap trwa zazwyczaj od 14 do 30 dni.
Po wpłynięciu petycji do sądu jest ona rejestrowana, a następnie badana pod kątem spełnienia tzw. wymogów formalnych. Jeśli są jakieś braki, sąd wskazuje je w ciągu tygodnia. Jeśli wszystkie wymogi formalne są spełnione, sąd rozpoczyna postępowanie. Kopia pozwu rozwodowego jest wysyłana do pozwanego.
KROK TRZECI
Pisemna odpowiedź na pozew
Pozwany jest zobowiązany do ustosunkowania się do informacji zawartych w pozwie rozwodowym. Może przedstawić swoje poglądy na temat przyczyn rozpadu małżeństwa, podać swoje argumenty i wnioskować o dowody. Pozwany ma dwa tygodnie na udzielenie odpowiedzi na pozew o rozwód.
KROK CZWARTY
Rozprawy sądowe
W zależności od stopnia skomplikowania sprawy, sąd rozpoznaje ją na jednej lub kilku rozprawach. Podczas rozprawy dowodowej, oprócz przesłuchania małżonków, sąd może wziąć pod uwagę także inne dowody, takie jak zeznania świadków, dokumenty publiczne i prywatne, wywiady komunalne i opinie biegłych. W przypadku stwierdzenia, że małżeństwo ma szansę na utrzymanie się w stanie nienaruszonym, małżonkowie mogą zostać skierowani do mediacji na okres do trzech miesięcy. W przypadku bezskuteczności mediacji sprawa będzie dalej rozpatrywana przez sąd.
KROK PIĄTY
Wyrok
Po przeprowadzeniu rozprawy dowodowej sąd wyda wyrok orzekający rozwód. W wyroku tym zostanie wskazane, który z małżonków ponosi odpowiedzialność za rozpad małżeństwa. Sąd decyduje również o alimentach, opiece nad dziećmi, kontaktach z nimi czy podziale majątku. Wyrok staje się prawomocny po 21 dniach od jego przedstawienia, jeśli żadna ze stron nie złoży apelacji.
Co należy zrobić po wydaniu wyroku rozwodowego?
Orzeczenie rozwodu może, ale nie musi zakończyć postępowanie. Co należy zrobić po ogłoszeniu wyroku?
- Wyrok jest satysfakcjonujący :
Jeśli tekst wyroku jest zadowalający, mamy 21 dni na jego uprawomocnienie. Po upływie tego terminu musimy wystąpić do sądu o wydanie odpisu wyroku wraz z prawomocnym dekretem. Wyrok może zawierać części wykonawcze, takie jak podział majątku czy alimenty. W takim przypadku należy również złożyć wniosek o wydanie odpisu wyroku z klauzulą wykonalności. Dzięki temu będziesz mógł wyegzekwować warunki wyroku, a w razie potrzeby przesłane Ci przez sąd dokumenty będą stanowiły podstawę do wszczęcia postępowania komorniczego w każdym możliwym przypadku.
- Niezadowolenie z treści wyroku :
Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wyroku, mamy prawo do złożenia apelacji. Mamy na to 21 dni (czyli do momentu uprawomocnienia się wyroku). Najlepszą podstawą do złożenia apelacji jest jednak uzasadnienie sądu. Na złożenie wniosku o uzasadnienie mamy siedem dni od dnia następującego po wydaniu wyroku. Jeśli zdecydujemy się na tę drogę, na złożenie apelacji mamy 14 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
Należy pamiętać, że druga strona również ma prawo do złożenia wniosku o apelację.
Jeśli złożymy apelację, musimy poczekać na wyznaczenie daty, godziny i miejsca rozprawy apelacyjnej, a następnie na wydanie orzeczenia przez Sąd Apelacyjny.
Postępowanie odwoławcze
Od wyroku sądu może odwołać się do Sądu II instancji każda ze stron. Wyrok może być zaskarżony w całości lub w części. Na przykład, można odwołać się tylko od częstotliwości kontaktów z dzieckiem.
Pozew co powinien zawierać ?
(#Pozew adwokat Gdańsk, #rozwód w sądzie Gdańsk, #adwokat rozwodowy Gdańsk)
Postępowanie rozwodowe zostaje wszczęte, gdy jeden z małżonków złoży pozew o rozwód do sądu okręgowego właściwego ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Jeden z małżonków musi jednak nadal tam zamieszkiwać.
Petycja musi zawierać następujące informacje:
- Datę i miejsce złożenia petycji.
- Nazwa sądu, do którego jest skierowana.
- Określenie rodzaju petycji-„Pozew o rozwód”.
- Oznaczenie stron postępowania rozwodowego, tj. powoda (osoby składającej pozew o rozwód) i pozwanego (osoby, do której skierowany jest pozew).Przy opisie stron należy podać takie dane jak imię i nazwisko, numer PESEL oraz miejsce zamieszkania.
- Rozstrzygnięcie w sprawie wniosku, w tym stwierdzenie:
-Czy i jak ubiegać się o stwierdzenie winy za rozpad małżeństwa,
-Sugestie dotyczące władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi i przepisów alimentacyjnych,
-uregulowanie kwestii korzystania z domu (jeśli były małżonek nadal w nim mieszka),
-podział majątku wspólnego (o ile nie spowoduje to zbędnej zwłoki w postępowaniu).

- Wnioski dowodowe jeśli sprawę prowadzi adwokat, adwokat zbiera od klienta wszystkie dowody rzeczowe (dane świadków, wiadomości SMS/e-mail, listy telefonów, zdjęcia itp.)
- Informacje o tym, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego rozwiązania sporu, a jeśli nie podjęły takich prób, wyjaśnienie dlaczego.
- Załączniki do pozwu rozwodowego, w szczególności odpis skrócony aktu małżeństwa, odpis skrócony aktów urodzenia małoletnich dzieci stron, odpis pozwu wraz z załącznikami, dokumenty potwierdzające twierdzenia zawarte w pozwie oraz potwierdzenie uiszczenia kosztów sądowych.
Koszty Rozwód/ Separacja
Podobnie jak każda inna sprawa sądowa, w której potrzebne jest rozstrzygnięcie sądu, również sprawa rozwodowa wiąże się z opłatami. Osoba, która wnosi pozew o rozwód musi uiścić opłatę w wysokości 600 zł. Połowa tej kwoty zostanie zwrócona, jeśli sprawa zakończy się brakiem orzekania o winie. Ze względu na trudną sytuację materialną, rodzinną i majątkową można wystąpić do sądu z uzasadnionym wnioskiem o zwolnienie od kosztów, do którego należy dołączyć wyjaśnienie stanu cywilnego, majątku, dochodów i źródeł utrzymania.
Opieka nad dziećmi
(#kontakty z dzieckiem, #władza rodzicielska, #opieka nad dzieckiem, #opieka naprzemienna, #ograniczenie władzy rodzicielskiej, #pozbawienie władzy rodzicielskiej,
Sąd musi ustalić opiekę nad dziećmi podczas orzekania o rozwodzie dla par posiadających małoletnie dzieci. Można to zrobić na kilka sposobów:
- Przekazanie opieki nad dzieckiem obojgu rodzicom,
- zakończenie praw rodzicielskich jednego (lub obojga) z rodziców;
- Ograniczenie praw rodzicielskich jednego (lub obojga) z rodziców;
- Przyznanie opieki jednemu rodzicowi i ograniczenie opieki drugiemu rodzicowi.
- Ustalając opiekę nad dziećmi po rozwodzie, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim dobro małoletniego. Nawet jeśli rodzice sporządzili plan rodzicielski i osiągnęli porozumienie w sprawie przyznania opieki, sąd może podjąć inną decyzję, jeżeli uzna, że będzie to w najlepszym interesie dobra dziecka. Kwestie związane z rodzeństwem są również ważne i sąd zapewni, że w miarę możliwości rodzeństwo będzie wychowywane razem.
Podział opieki po rozwodzie oznacza, że zarówno matka jak i ojciec mają wpływ na ważne decyzje rodzicielskie, na przykład wybór szkoły i opiekę medyczną.
SPRAWY ROZWODOWE - PYTANIA I ODPOWIEDZI
Orzeczenie o winie rozpadu małżeństwa nie ma wpływu na podział majątku wspólnego. Może być jednak podstawą od ubiegania się o alimenty na siebie w sytuacji pogorszenia się warunków życia od winnego współmałżonka.
Jeżeli jest Pan obywatelem polskim, mieszkającym poza granicami naszego kraju, istnieje możliwość złożenia zeznań w polskim konsulacie. Warto również ustanowić pełnomocnika w Polsce, aby dopilnował Pana sprawy.
W przypadku niezadowolenia z wyroku sądowego wydanego przez sąd pierwszej instancji można zaskarżyć wyrok w całości lub tylko w części, składając apelację od wyroku rozwodowego. Koszt apelacji wynosi 600zł. W zależności od tego ile czasu minęło od wydania wyroku rozwodowego w Pana/Pani sprawie są dwa rozwiązania.
Jeżeli nie minęło więcej niż 7 dni, powinien Pan/Pani złożyć do sądu bezpłatny wniosek o doręczenie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem wyroku. Po jego otrzymaniu należy w ciągu 2 tygodni wnieść do sądu apelację.
Jeżeli okres 7 dni od wydania ogłoszenia wyroku już minął, można skorzystać z drugiej możliwości i złożyć apelację w ciągu 21 dni od tego terminu bez oczekiwania na uzasadnienie wyroku.
Pełnomocnikiem podczas sprawy o rozwód może być zarówno adwokat, jak i radca prawny.
Tak, są sytuacje w których sąd nie orzeknie rozwodu. Przykładowo, jeżeli w wyniku rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci, to pomimo trwałego rozkładu pożycia pomiędzy małżonkami, do rozwodu nie dojdzie.
Jeżeli dwie strony chcą zawieszenia postępowania, to można sprawę rozwodową zawiesić. Można to zrobić tylko raz. Po trzech miesiącach od postanowienia o zawieszeniu można je odwiesić. Jeżeli do roku od zawieszenia, nie wystąpi się z takim wnioskiem, postępowanie zostanie umorzone.
Niestety, aby sąd zaniechał orzekania o winie, zarówno Pan i Pana obecna małżonka muszą wystąpić do sądu w Gdańsku z wnioskiem o zaniechanie orzekania o winie. Jeżeli małżonka zażąda rozwodu z orzekaniem o winie, sąd będzie musiał przeprowadzić postępowanie dowodowe w celu ustalenia czy, kto i w jakim stopniu jest winny rozkładu pożycia małżeńskiego. Po zakończeniu postępowania dowodowego sędzia może orzec rozwód z orzeczeniem Pana winy, z orzeczeniem winy Pana małżonki, z orzeczeniem winy obu stron lub orzec, że rozkład pożycia nastąpił bez winy którejkolwiek ze stron.
Bardzo rzadko zdarza się, że w sprawie o rozwód sąd orzeka również o podziale majątku. Można złożyć wniosek, ale żeby doszło do podziału majątku podczas trwającej sprawy rozwodowej muszą Państwo być zgodni co do jego składu, wartości i podziału, a przeprowadzenie podziału w odczuciu sądu nie może spowodować nadmiernej zwłoki w trwającym postępowaniu.
Jeżeli sąd orzeknie, że winnym pożycia małżeńskiego jest wyłącznie Pani mąż, a Pani sytuacja materialna w wyniku rozwodu ulegnie pogorszeniu, to tylko Pani będzie mogła ubiegać się o alimenty na swoje utrzymanie od byłego współmałżonka. Należy pamiętać, że taki obowiązek alimentacyjny wygaśnie, gdy wstąpi Pani ponownie w nowy związek małżeński.
Sądem właściwym w Państwa przypadku jest Sąd Okręgowy w Gdańsku. Pozew o rozwód można dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą do II Wydziału Cywilnego Rodzinnego, Sądu Okręgowego w Gdańsku. Pozew musi być przygotowany w dwóch kopiach.
Tak, w pozwie można umieścić takie żądanie. Sąd orzeknie o podziale majątku wspólnego tylko wtedy, gdy w jego ocenie prowadzenie tego postępowania nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu sądowym. Jeżeli małżonkowie są zgodni co składników majątku, ich wartości i sposobu podziału sąd może dokonać podziału majątku w toku postępowania o rozwód.
Nie, kościelne stwierdzenie nieważności małżeństwa można uzyskać w sądzie kościelnym, ale tylko w określonych okolicznościach np. w przypadku zatajenia informacji o chorobie psychicznej, zatajenia przed partnerem niepłodności czy zawarcia małżeństwa pozornego.
Opłata za złożenie pozwu o rozwód jest stała i niezależna od lokalizacji sądu. Opłata od pozwu rozwodowego wynosi 600 zł.
Na odpowiedź ma się 14 dni od odebrania listu zawierającego pozew rozwodowy. Należy pamiętać, że są to dni kalendarzowe, a nie dni robocze. Jeżeli ostatnim dniem terminu złożenia odpowiedzi na pozew rozwodowy jest dzień wolny lub dzień świąteczny, to pismo można złożyć do dnia następnego po tym dniu.
Alimenty
Alimenty dla byłego małżonka
Byli małżonkowie po rozwodzie mogą starać się o wsparcie finansowe od siebie nawzajem. Obowiązek wspierania drugiego małżonka po rozwodzie wyprzedza nawet obowiązek wspierania krewnych tego małżonka. To co jest istotne w odniesieniu do prawa do alimentów po każdej separacji, jej zakresu i czasu trwania, to rozkład winy za rozpad małżeństwa. Alimentów nie może żądać tylko ten małżonek, który ponosi wyłączną odpowiedzialność za rozpad małżeństwa.
Przyczyny
Jeżeli wyrok rozwodowy został wydany bez orzekania o winie albo jeżeli sąd uzna winę obojga małżonków, małżonkowie mogą żądać od drugiej strony alimentów w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego do ich płacenia. Sąd zasądza alimenty, jeżeli małżonek żądający ich zasądzenia jest niezamożny.
Terminy
Jeżeli sąd rozwiązał małżeństwo bez orzekania o winie, obowiązek alimentowania byłego małżonka wygasa automatycznie po upływie pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Wyjątkowo sąd może przedłużyć ten okres na wniosek osoby zobowiązanej do alimentacji.

Alimenty od osoby wyłącznie winnej
Jeżeli rozwód orzeczony z winy tylko jednego z małżonków w istotny sposób pogorszył sytuację małżonka niewinnego, może on domagać się alimentów w kwocie, która rekompensuje obniżony poziom życia po rozwodzie. Małżonek niewinny nie musi znajdować się w niedostatku, aby otrzymać alimenty. W powyższych przypadkach nie ma ograniczeń czasowych co do okresu trwania obowiązku alimentacyjnego. Jeśli jednak nastąpi zmiana w sytuacji finansowej jednego lub obojga byłych małżonków, sąd może obniżyć alimenty lub zwolnić z obowiązku ich płacenia.
Pozew o alimenty
O alimenty małżonkowie mogą wystąpić już w pozwie rozwodowym lub w trakcie postępowania rozwodowego, ustnie na rozprawie lub na piśmie. Wniosek o alimenty może być złożony także po orzeczeniu rozwodu, zwłaszcza jeśli jest to uzasadnione zmianą sytuacji życiowej jednego lub obojga byłych małżonków.
Alimenty na dziecko po rozwodzie
Co do zasady pierwszą osobą zobowiązaną do płacenia alimentów jest rodzic, który nie sprawuje opieki nad dzieckiem, a w Polsce jest to najczęściej ojciec, choć oczywiście zdarzają się kobiety, które płacą alimenty na dzieci pozostające pod opieką swoich partnerów. Jednocześnie należy zaznaczyć, że istnieje możliwość dochodzenia roszczeń wobec członka rodziny, jeśli osoba zobowiązana nie płaci zasądzonych alimentów. Alimenty na dzieci płaci się nie tylko do ukończenia 18 roku życia, ale również po jego ukończeniu. Decydujący jest tu nie sam wiek dziecka, ale to, czy jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie. Jeśli dziecko studiuje, to również musi być wypłacany zasiłek wspierający. Można jednak odstąpić od tego, jeśli dziecko zaniedbuje naukę i nie pracuje wytrwale.
Separacja zamiast rozwodu – co musisz wiedzieć ?
Małżeństwo wymaga kompromisów i wzajemnego wsparcia. Niestety w wielu przypadkach dwoje ludzi zawierających związek małżeński nie jest później w stanie iść tą samą drogą. Częste kłótnie i nieporozumienia powodują, że małżonkowie zaczynają myśleć o rozstaniu. Według statystyk obecnie rozpada się już co trzecie małżeństwo. Najpopularniejszym sposobem rozstania jest rozwód, jednak wiele osób boi się podjąć tak ważny krok w swoim życiu. Może to być spowodowane różnymi względami, np. religijnymi bądź osobistymi. W takim przypadku odpowiednim rozwiązaniem może być separacja. Podjęcie tego kroku wymaga często pomocy prawniczej, ale daje małżonkom czas do namysłu.
Jest to znacznie łatwiejsze niż rozwód, gdyż aby wystąpić o separację należy udowodnić, że nastąpił całkowity rozpad małżeństwa (w przypadku rozwodu konieczne jest udowodnienie, że małżeństwo stało się trwałe). Inaczej niż w przypadku rozwodu, o separację może ubiegać się również małżonek, który ponosi wyłączną odpowiedzialność za rozpad małżeństwa.
Separacja jest niedopuszczalna tylko w dwóch następujących przypadkach :
- Gdy dobro małoletnich dzieci, z którymi małżonkowie są wspólnie związani, zostałoby naruszone.
- Gdy orzeczenie separacji jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
W przypadku orzeczenia separacji małżeństwo formalnie trwa nadal, ale małżonkowie nie są już zobowiązani do wspólnego zamieszkiwania. Oznacza to w praktyce, że małżonkowie mogą prowadzić całkowicie odrębne życie, mieszkać osobno i prowadzić odrębne gospodarstwa domowe. Jednym z najważniejszych praktycznych skutków separacji jest powstanie ustroju rozdzielności majątkowej między małżonkami. Polega ona na tym, że każdy z małżonków zachowuje i samodzielnie zarządza majątkiem nabytym po separacji. W wyroku orzekającym separację sąd może dokonać również podziału majątku wspólnego nabytego w trakcie trwania małżeństwa. Jeżeli któryś z małżonków zaciągnie długi po orzeczeniu przez sąd separacji, to ten małżonek będzie ponosił wyłączną odpowiedzialność za długi.

Najważniejsze skutki orzeczenia separacji to
- Realizacja podziału majątku między małżonkami.
- małżonek pozostający w separacji zostaje z mocy prawa wyłączony od dziedziczenia majątku
- odseparowanie małżonków od siebie
- zniesienie domniemania, że dziecko urodzone przez żonę pozostającą w separacji jest dzieckiem męża.
Przy orzekaniu separacji sąd – podobnie jak w przypadku rozwodu – reguluje następujące kwestie
- Udowodnienie winy w związku z rozpadem małżeństwa
- Ustalenie wykonywania praw rodzicielskich nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron.
- Ustalenie wysokości alimentów należnych na rzecz wspólnych małoletnich dzieci
Jakie są skutki separacji ?
Podobnie jak w przypadku rozwodu – podczas rozprawy sąd może również zdecydować o kontynuacji opieki nad dziećmi. Przy podejmowaniu takiej decyzji najważniejsze jest zachowanie poczucia bezpieczeństwa dziecka, aby rozstanie rodziców nie miało na nie negatywnego wpływu, dlatego też sąd najczęściej pozostawia opiekę nad dzieckiem obojgu rodzicom. Od każdej reguły są jednak wyjątki. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się rozdzielenie obowiązków rodziców wobec małoletnich dzieci. Strona, której powierzono opiekę nad dzieckiem ma również prawo domagać się od drugiego małżonka alimentów w formie pieniężnej. Kolejnym skutkiem orzeczenia separacji jest rozdzielność majątkowa. Od momentu wydania dekretu każdy z małżonków rozporządza swoim majątkiem osobno. Kolejnym ważnym aspektem jest wyłączenie dziedziczenia. Małżonkowie pozostający w separacji nie dziedziczą po sobie, chyba że wcześniej sporządzono uwzględniając to testament. W wyroku – podobnie jak w przypadku rozwodu – sąd ma prawo orzec o przeznaczeniu majątku wspólnego. Za zgodą obu stron, majątek może zostać podzielony lub przyznany jednemu z małżonków. Sąd ma również prawo nakazać eksmisję osoby źle zachowującej się, jeśli np. znaczące zachowanie jednego z małżonków uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie obu stron.
Zniesienie separacji
Sąd orzeka o zniesieniu separacji na zgodny wniosek małżonków, wówczas ustają wszelkie skutki separacji. W przypadku zniesienia separacji sąd ustala opiekę nad wspólnymi małoletnimi dziećmi pary.
Pytania klientów
Nie ma takiej możliwości. O tym, czy była małżonka ostanie przy obecnym nazwisku czy powróci do nazwiska panieńskiego decyduje ona sama. Na powrót do poprzedniego nazwiska ma trzy miesiące od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. W tym czasie musi złożyć stosowne oświadczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Nie, tak nie jest. Nawet niezawiniona przyczyna rozkładu więzi małżeńskiej może uzasadniać żądanie rozwodu. Na przykład jeden z małżonków jest bezpłodny. Nie ma nic nagannego w tym, że drugi małżonek pragnie mieć dzieci. Rozwód może zatem nastąpić z powodu niemożności zaspokojenia tej potrzeby w małżeństwie. Na przykład, jeśli niepłodny małżonek nie szuka leczenia, drugi małżonek nie współpracuje, lub jedno, a czasem oboje partnerów nie spełnia swojego pragnienia zostania rodzicami poprzez nietradycyjne środki, takie jak adopcja, sąd może uznać winę jednej lub obu stron.
Nie można powołać na świadka swojego 15-letniego dziecka w sprawie o rozwód. Byłoby to możliwe, jeżeli dziecko ukończyło 17 lat.
Nie, nie jest tak. Bardzo często nie ma takiej dokumentacji, ale nie oznacza to, że nie można udowodnić choroby alkoholowej małżonka. Zeznania świadków i nagrania są ważne. W przypadku zaawansowanego alkoholizmu na twarzy delikwenta mogą już pojawić się charakterystyczne obrzęki i zaczerwienienia, drżenie rąk, ogólna nerwowość i inne zachowania. Sąd będzie zwracał uwagę również na takie aspekty.
Jeżeli dwie strony chcą zawieszenia postępowania, to można sprawę rozwodową zawiesić. Można to zrobić tylko raz. Po trzech miesiącach od postanowienia o zawieszeniu można je zawiesić. Jeżeli do roku od zawieszenia, nie wystąpi się z takim wnioskiem, postępowanie zostanie umorzone.
Nie. Mogą zdarzyć się sytuacje, w których jeden z małżonków w momencie zawierania małżeństwa nie był świadomy swoich preferencji seksualnych i dlatego w dobrej wierze zawarł małżeństwo heteroseksualne. Dopiero później taka skłonność się ujawniła. W takich przypadkach nie można obwiniać małżonków za ich preferencje seksualne, chyba że doszło do niewierności osób tej samej płci lub celowych działań szkodzących małżeństwu.
Jeżeli pismo zatytułowane jest wezwanie, to obowiązkiem jest stawiennictwo na posiedzeniu sądowym. Jeżeli powód nie pojawi się na pierwszym posiedzeniu, to postępowanie może ulec zawieszeniu. Jeżeli pismo z sądu zatytułowane byłoby “zawiadomienie”, to nie ma obowiązku pojawienia się na rozprawie, natomiast zasadne jest aktywne uczestniczenie w sprawie rozwodowej.
W praktyce rzadko zdarza się, aby postępowanie rozwodowe zostało oddalone np. ze względu na dobro małoletnich dzieci stron. Nikt przecież nie może zmusić pary do wspólnego zamieszkiwania, nawet jeśli na papierze pozostają małżeństwem. Co do zasady zatem sztuczne podtrzymywanie relacji małżeńskiej nie przyczynia się w żaden sposób do dobra dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych. Nie wystarczy fakt, że dziecko jest niepełnosprawne, muszą zaistnieć szczególne okoliczności uzasadniające umorzenie postępowania, np. możliwość pozostania głównego rodzica w dotychczasowym miejscu zamieszkania, jeśli lokal należy do drugiego małżonka, który żąda rozwodu.
Sprawa o rozwód może zakończyć się już na pierwszej rozprawie, ale może również trwać latami. Zależy to od skomplikowania sprawy (m.in ilości zgłaszanych świadków, wniosków dowodowych w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie), jak również od ilości spraw prowadzonych w danym sądzie.
W ocenie wiarygodności świadka nie jest ważny stopień pokrewieństwa czy bliskości, ale ogólny ton zeznań, ich obiektywizm i pozorna stronniczość oraz spójność w odniesieniu do relacjonowanych wydarzeń. Jeśli jednak teściowa przedstawia sądowi czarno-białą rzeczywistość, że synowa jest zła, a syn jest niewinną ofiarą złej kobiety, to oczywiste jest, że sąd patrzy na takie zeznania z przymrużeniem oka.
Nie, tak nie jest. Jeżeli przez majątek własny rozumie Pan tzw. majątek osobisty, czyli majątek należący tylko do jednego z małżonków. Odpowiedzialność za długi małżonka jest ograniczona tylko do majątku wspólnego, o ile wynikają one ze zobowiązań, które małżonek zaciągnął za zgodą drugiego.
Nie ma obowiązku, aby skorzystać z pomocy prawnika podczas sprawy o rozwód. Rozwód jest niewątpliwie bardzo stresującym i emocjonalnym wydarzeniem w życiu, a pod wpływem emocji można popełnić błędy, które zaważą o wyroku sądu. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie jakie posiada adwokat, zwiększa się szanse na uzyskanie oczekiwanego wyroku sądu i niweluje stres towarzyszący sprawie rozwodowej.
Nie. Od 2005 roku nie ma już możliwości odwołania się do Sądu Najwyższego w sprawach o rozwód i separację. Orzeczenie sądu apelacyjnego, czyli drugiej instancji, jest ostateczne.