Kompleksowe prowadzenie spraw spadkowych
Podatek od spadku
Odrzucenie spadku
Testament
SPADEK
Zadzwoń i umów się na konsultacje
Zachowek
Podważenie testamentu
Otwarcie testamentu
Wydziedziczenie
Wybierz rodzaj i termin konsultacji:
lub
Obsługujemy całe województwo pomorskie
Sprawy jakimi zajmujemy się w naszej Kancelarii:
Załatwimy wszystko za Ciebie
Zakres Usług Kancelarii:
Porady prawne z zakresu prawa spadkowego (m.in. sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku, zachowek, wydziedziczenie)
Doradztwo prawne dotyczące korzystnego przekazania majątku spadkobiercom
Reprezentacja w charakterze pełnomocnika procesowego w sprawach sądowych na każdym etapie postępowania
Prowadzenie negocjacji procesowych
Przygotowywanie pozwów, wniosków i innych pism procesowych
Pomoc w sporządzeniu testamentu
Spadek
(#dziedziczenie spadku kancelaria, #kancelaria od spadków Gdańsk, #odrzucenie spadku Gdańsk, #otrzymanie spadku pomoc prawna #adwokat od spadków gdańsk )
Śmierć bliskiej osoby jest rzeczywiście bardzo bolesnym doświadczeniem. Silne emocje związane z tym wydarzeniem utrudniają racjonalne działanie i podejmowanie decyzji dotyczących nabycia spadku po zmarłym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu cywilnego, spadkobiercy mają sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedzieli się otytuleprawnymdo spadku, na podjęcie decyzji o możliwości dziedziczenia. Jest to stosunkowo krótki okres czasu i po tym okresie, wobec braku oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku,przyjmuje się spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a niekoniecznie zgodnie z rzeczywistymi pomiarami.Nawet jeśli pomiędzy krewnymi istnieje spór isąonizgodnico do tego, kto jest uprawniony do spadku, nie mogą zaniedbać swoich obowiązków w zakresie rozwiązywania kwestii spadkowych, co może prowadzić do późniejszych problemów dotyczących np. ustalenia aktualnego właściciela nieruchomości pozostawionej przez spadkodawcę w spadku.

Warto Rozważyć profesjonalną pomoc, pamiętając o tym, że trudno jest opłakiwać bliską osobę w sprawie spadkowej,gdyż termin żałoby nie upływa. Kancelaria posiada duże doświadczenie w prowadzeniu spraw z zakresu prawa spadkowego. W Gdańsku prawnicy specjalizujący się w spadkach służą kompleksową pomocą prawną i informują klientów o konieczności dotrzymywania terminów, aby uniknąć przykrych konsekwencji w przyszłości.
Problemy takie pojawiają się w sytuacjach, gdy spadkobiercy nie złożą oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w ciągu sześciu miesięcy od daty wszczęcia postępowania spadkowego. W takich przypadkach spadkobiercy mogą odpowiadać za długi spadkowe do wysokości wartości odziedziczonego majątku oraz mogą skorzystać z dobrodziejstwa inwentarza.
Prawnik przygotowuje w imieniu klienta oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku i jednocześnie o przyjęciu oświadczenia o odrzuceniu spadku.
Spadek- czym jest i co musisz wiedzieć ?
(#Twój rozwód Gdańsk, #Pomoc rozwód Gdańsk, #Kiedy warto zdecydować się na rozwód)
Spadek to ogół praw i obowiązków, które istniały w chwili śmierci spadkodawcy (testatora) (w chwili rozpoczęcia dziedziczenia) i przechodzą na jego spadkobierców prawnych (następców) w drodze dziedziczenia. Dziedziczenie i spadek uregulowane są w art. 922 §§ 1-10879 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny („Kodeks cywilny” lub „k.c.”). Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki majątkowe spadkodawcy przechodzą po jego śmierci na jedną lub kilka osób. Dziedziczenie dzieli się na dziedziczenie ustawowe i testamentowe. W przypadku braku testamentu dziedziczą osoby prawnie upoważnione. Mienie pozostawione przez spadkodawcę nazywane jest spadkiem.
W skład spadku wchodzą m.in. następujące prawa i obowiązki majątkowe,
- prawa i obowiązki o charakterze fizycznym (w szczególności prawa i obowiązki wynikające z własności, użytkowania wieczystego, służebności, zastawów i hipotek, współwłasności nad lokalem, prawa posiadania);
- prawa i obowiązki wynikające ze stosunków umownych (w szczególności prawa i obowiązki wynikające z umów, w tym umów przedwstępnych zawartych przez spadkodawcę);
- Prawa i obowiązki wynikające z dziedziczenia na rzecz innych zapisobierców;
- Prawa i obowiązki wynikające z członkostwa w spółce handlowej lub jej odpowiedniku;
- Prawa i obowiązki wynikające z papierów wartościowych (np. weksli, czeków, konosamentów);
- Prawa majątkowe twórców.

Zgodnie z § 922 Kodeksu cywilnego do majątku spadkowego nie należą prawa i obowiązki ściśle związane ze statusem spadkodawcy, jak również prawa, które z chwilą śmierci spadkodawcy przechodzą na oznaczoną osobę, będącą lub nie będącą spadkobiercą. Spadek może być przyjęty lub odrzucony przez spadkobierców. Spadek może być przyjęty w dwojaki sposób:
Jako całość;
Z dobrodziejstwem inwentarza.
Spadkobiercy muszą odrzucić spadek w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedzieli się o swoich prawach. Jeżeli takie oświadczenie nie zostanie złożone, spadek zostaje przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. Jeżeli spadkobierca przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza, nie jest zobowiązany do spłaty długów spadkodawcy do kwoty wyższej niż korzyść uzyskana ze spadku.
Oświadczenie to musi być złożone przed sądem spadku lub przed notariuszem. Po upływie ustawowego terminu sześciu miesięcy spadkobierca może odmówić przyjęcia spadku. Można to zrobić przed sądem tylko wtedy, gdy oświadczenie nie zostało złożone pod wpływem poważnego błędu lub groźby.
Dla wyjaśnienia definicja pojęć: spadkodawca, spadkobierca i osoba niegodna dziedziczenia.
Spadkodawcą może być tylko osoba fizyczna, bez względu na jej zdolność prawną. Zdolność spadkową mają osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Nie mogą być spadkobiercami ani osoby fizyczne, które nie żyją w chwili rozpoczęcia dziedziczenia (w chwili śmierci spadkobiercy), ani osoby prawne, które w tym czasie nie istnieją. Pod warunkiem urodzenia się żywym, spadkobiercą może zostać dziecko (nasciturus) poczęte przed rozpoczęciem dziedziczenia. Nasciturus nie może jednak pełnić funkcji legata.
Spadkobiercy uznani przez sąd za niezdolnych do dziedziczenia są wyłączeni od dziedziczenia. Sytuacja wygląda tak, jakby nie dożyli do rozpoczęcia dziedziczenia. Sąd może uznać za niegodnego dziedziczenia spadkobiercę, który popełnił ciężkie przestępstwo umyślne przeciwko spadkodawcy, spowodował, że spadkodawca sporządził lub odwołał testament, lub uniemożliwił spadkodawcy sporządzenie testamentu, groźbą lub oszustwem; lub świadomie niszcząc lub ukrywając testament, podrabiając lub zmieniając testament, lub świadomie posługując się testamentem podrobionym lub zmienionym przez inną osobę.
Nabycie spadku
(#Sprawy spadkowe Gdańsk, #spadek Gdańsk, #Adwokat od spraw spadkowych, #spadek formalności Gdańsk )
Testament
Osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych (tj. osoba, która nie jest małoletnia lub częściowo/pełnie ubezwłasnowolniona) ma prawo do rozporządzania swoim majątkiem na wypadek śmierci poprzez testament, w którym wskazuje jedną lub więcej osób do całości lub części spadku.Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno testament jako całość, jak i poszczególne jego postanowienia. Odwołanie testamentu może nastąpić albo przez sporządzenie przez spadkodawcę nowego testamentu, albo przez odwołanie testamentu, albo przez pozbawienie go cech, od których zależy jego ważność w celu odwołania, albo przez zmianę testamentu w taki sposób, aby zrealizować ostatni zamiar spadkodawcy odwołania jego postanowień. Jeżeli spadkodawca sporządza nowy testament bez wskazania, że zamierza odwołać poprzedni, odwołaniu ulegają tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie da się pogodzić z treścią nowego testamentu.
Nieważność testamentu – testament jest nieważny, jeżeli.
- spadkodawca jest niezdolny do świadomego lub swobodnego podjęcia decyzji lub wyrażenia woli;
- pod wpływem błędu, który nasuwa przypuszczenie, że spadkodawca nie sporządził testamentu tej treści, gdyby nie działał pod wpływem błędu; lub
- pod wpływem zastraszenia.

Nieważność testamentu z powyższych przyczyn nie może być podniesiona po upływie trzech lat od dnia, w którym osoba zainteresowana testamentem dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie dziesięciu lat od dnia rozpoczęcia dziedziczenia.
Dziedziczenie ustawowe :
Porządek dziedziczenia ustawowego określają art. 931-940 Kodeksu cywilnego. Dziedziczenie przez następną grupę może nastąpić tylko wtedy, gdy nie ma osób należących do poprzedniej grupy. W tym przypadku ustawa przewiduje następującą kolejność dziedziczenia
- Małżonek i dzieci spadkodawcy. Zstępni spadkodawcy, jeżeli dzieci nie dożyją rozpoczęcia dziedziczenia
- Małżonek i rodzice spadkodawcy
- Rodzeństwo spadkodawcy (jeżeli rodzice nie dożyli rozpoczęcia dziedziczenia);
- zstępni rodzeństwa, jeżeli rodzeństwo nie dożyło rozpoczęcia dziedziczenia; oraz
- dziadkowie spadkodawcy (jeżeli dziadkowie spadkodawcy nie dożyli rozpoczęcia dziedziczenia)
6. Dziadkowie, jeśli dziadkowie nie dożyli rozpoczęcia biegu spadku; zstępni dziadków.
7. Pasierbowie spadkodawcy;
8. Gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, jeżeli nie można ustalić ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce lub jeżeli ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy było za granicą, składa się do Skarbu Państwa.
Podział spadku
(#Podział spadku Gdańsk, #Podział majątku Gdańsk, #Spadek kancelaria Gdańsk #Spadkobiercy podział spadku Gdańsk)
Wszystkie sprawy o podział (podział spadku, zniesienie współwłasności, podział majątku wspólnego małżonków, częściowy podział majątku) można przeprowadzić na trzy sposoby:
- podział fizyczny rzeczy – np. poprzez podział jednej działki na dwie lub więcej mniejszych działek i przyznanie ich własności poszczególnym uczestnikom;
- metoda polegająca na przyznaniu własności określonego składnika majątkowego jednemu z uczestników i zobowiązaniu pozostałych uczestników do spłaty proporcjonalnie do ich udziału,
- sposób przez tzw. podział cywilny, polegający na egzekucyjnej sprzedaży nieruchomości (przez komorników) i podziale uzyskanych z tego tytułu środków pomiędzy uczestników.
W wielu przypadkach powyższe rozwiązania mogą być połączone w jednym postępowaniu. I tak np. sąd może zarządzić sprzedaż egzekucyjną jednego z majątków, a pozostały majątek podzielić między spadkobierców.
Zachowek
(#Zachowek Gdańsk, #Zachowek w Gdańsku, #pomoc w sprawie o zachowek Gdańsk, #ubieganie się o zachowek Adwokat Gdańsk )
Jeżeli w testamencie po zmarłym nie została uwzględniona osoba najbliższa, np. małżonek lub dziecko, to osobie tej przysługuje tzw. dziedziczenie ustawowe. Niektórzy ludzie często błędnie uważają, że fakt nieuwzględnienia kogoś w testamencie jest równoznaczny z tzw. wydziedziczeniem. Nie jest to prawdą. W polskim prawie taka sytuacja nazywana jest zrzeczeniem się dziedziczenia i nie pozbawia osoby niewymienionej w testamencie możliwości dochodzenia zachowku.
- Roszczenie o zapłatę zachowku przedawnia się z upływem pięciu lat od dnia ogłoszenia testamentu – jeżeli obowiązek zapłaty zachowku dotyczy dziedziczenia testamentowego;
- Rozpoczęcia dziedziczenia – jeżeli obowiązek zapłaty zachowku dotyczy dziedziczenia ustawowego; oraz
- Upływ powyższych terminów otwiera zobowiązanemu możliwość uchylenia się od zapłaty. Następuje to poprzez powoływanie się na dobrodziejstwo terminów w toku postępowania sądowego.
- Przedawnienie -Roszczenia pieniężne przedawniają się z upływem pięciu lat od rozpoczęcia spadku i nie mogą być skutecznie dochodzone po tym czasie. Nie zmienia się to w przypadku zastrzeżeń do spadku. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie terminów i dochodzenie roszczeń w odpowiednim czasie. Roszczenia o zapłatę osób uprawnionych do zachowku przedawniają się z upływem pięciu lat od ogłoszenia testamentu.
Rezygnacja ze spadku
(#odrzucenie spadku gdańsk, #odrzucenie długów pomoc adwokata, #odrzucenie spadku przez małoletniego Gdańsk)
Kodeks cywilny przewiduje, że można odrzucić spadek, jeśli jest on powołany. Przez długi czas w sytuacjach, gdy spadkobiercy nie dotrzymali terminu, automatycznie odpowiadali za cały spadek. Nie miało znaczenia, czy przekracza to wartość spadku. Dziś niedotrzymanie terminu nie wiąże się już z tak poważnymi konsekwencjami, ale nadal lepiej jest świadomie ocenić swoją sytuację i złożyć zeznanie w terminie. Obecne przepisy określają, że termin na wydziedziczenie wynosi kilka miesięcy od momentu, w którym dowiedziałeś się o rozpoczęciu dziedziczenia (śmierć spadkodawcy) lub o powołaniu do spadku. Najczęściej dotyczy to dziedziczenia przez spadkobierców testamentowych (moment ogłoszenia testamentu), ale nie wyłącznie. Jeśli okaże się, że osoba powołana do spadku nie wiedziała o śmierci spadkodawcy, termin nie zaczyna biec. W takim przypadku od momentu uzyskania informacji, że jest się jednym ze spadkobierców, minie sześć miesięcy. Jeśli jednak istnieje możliwość sporu sądowego, to okoliczności te muszą zostać udowodnione.

Składając oświadczenie o odmowie dziedziczenia, traktuje się spadkobiercę jako nieżyjącego do rozpoczęcia dziedziczenia, a w konsekwencji jego zstępni, czyli dzieci, stają się kolejnymi spadkobiercami.
Co jeszcze wiąże się z odmową dziedziczenia?
Zmiana nazwy spadku – jeśli spadkobierca testamentowy odmówi dziedziczenia, to dziedziczą spadkobiercy ustawowi; Zmiana udziału każdego ze spadkobierców – jeśli spadkobierca nie posiadający zstępnych odmówi dziedziczenia, jego udział zostanie podzielony pomiędzy pozostałych spadkobierców; oraz
Zmiany kręgu spadkobierców – jeśli spadkobierca odmówi dziedziczenia, zamiast niego w spadku będzie uczestniczył inny spadkobierca; Należy pamiętać, że nie można odmówić dziedziczenia w imieniu innej osoby.
Odrzucenie spadku przez małoletniego- Co musisz wiedzieć ?
(#odrzucenie spadku gdańsk, #odrzucenie długów pomoc adwokata, #odrzucenie spadku przez małoletniego Gdańsk)
Małoletni mogą dziedziczyć jako zstępni liniowi, czyli dzieci, wnuki i prawnuki, ale także zstępni poboczni, czyli wujkowie kuzyni i babcie kuzynki. Jeśli rodzice małoletniego spadkobiercy chcą odrzucić kłopotliwy spadek, muszą uzyskać zgodę sądu rodzinnego. Aby uzyskać zgodę na odrzucenie spadku, należy złożyć w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich wniosek o zezwolenie na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego. Właściwy sąd ustala się według miejsca zamieszkania małoletniego dziecka.
We wniosku należy podać dane dotyczące wnioskodawcy (rodziców małoletniego), tj. imię, nazwisko, PESEL oraz dokładny adres zamieszkania. Wnioskodawcą jest rodzic, który odrzucił spadek, natomiast drugi rodzic jest uczestnikiem postępowania.
Do wniosku należy dołączyć
- akt zgonu spadkodawcy
- odpis aktu urodzenia dziecka lub dzieci,
- kopię dokumentu potwierdzającego wydziedziczenie (notarialnie lub postanowieniem sądu).
- dodatkowy odpis wniosku (sąd doręczy go drugiemu rodzicowi (uczestnikowi postępowania)).
***Opłata od wniosku wynosi 100 zł.

Czas na odrzucenie spadku
Termin na złożenie wniosku o odrzucenie spadku wynosi sześć miesięcy od momentu, w którym spadkobiercy dowiedzieli się o posiadaniu odziedziczonej nieruchomości. Oznacza to, że koniec terminu może być różny w zależności od konkretnego spadkobiercy. Na upływ terminu ma niewątpliwie wpływ kolejność, w jakiej następuje odrzucenie spadku. Zgodnie z poszczególnymi grupami dziedziczenia, aby przekazać prawa i obowiązki spadkowe kolejnej osobie, prawowity spadkobierca musi najpierw odmówić dziedziczenia.
Ponadto termin na odrzucenie spadku w imieniu dziecka wynosi sześć miesięcy. Termin ten liczony jest jednak od dnia, w którym rodzice małoletniego (lub jedno z nich) odrzucili spadek w jego imieniu.
Odrzucenie spadku przez małoletniego w sądzie
Samo odrzucenie spadku w imieniu małoletniego bez uprzedniej zgody sądu jest nieważne. Proces wydziedziczenia składa się z dwóch etapów Postępowanie o zgodę na wydziedziczenie przez sąd rodzinny – to sąd rodzinny wydaje zgodę;
Procedura odrzucenia spadku w imieniu małoletniego u notariusza lub w sądzie.
Sprawa o udzielenie zezwolenia na odrzucenie spadku rozstrzygana jest zazwyczaj po jednej rozprawie. Decyzje mogą być również podejmowane prywatnie. Na rozprawie przesłuchiwani są rodzice i świadkowie. Co słyszy sąd? Sąd zdecyduje, czy w interesie dziecka leży odrzucenie spadku lub przyjęcie go z dobrodziejstwem inwentarza. Sąd może odrzucić wniosek, co oznacza, że nie może udzielić zezwolenia na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego.
Postanowienie sądu pierwszej instancji można zaskarżyć do sądu drugiej instancji w drodze apelacji. Proces trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Niezwłocznie po wydaniu ostatecznego zezwolenia na odrzucenie spadku należy złożyć w imieniu małoletniego przed notariuszem lub w sądzie oświadczenie o odrzuceniu spadku.
Koszt odrzucenia spadku w imieniu małoletniego
Z uwagi na to, że procedura odrzucenia spadku w imieniu małoletniego jest bardziej złożona, aniżeli odrzucenie spadku przez osobę pełnoletnią, jej koszty będą odpowiednio wyższe. Złożenie do sądu rodzinnego wniosku o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka nie jest wolne od opłat. Opłata od wniosku wynosi 100 zł. Dodatkowo do wniosku należy załączyć odpisy aktów stanu cywilnego (akt zgonu i urodzenia). Skrócone odpisy ww. aktów kosztują 22 zł każdy.
Kolejne koszty będą ponoszone przed sądem spadku lub notariuszem, co jest związane ze złożeniem w imieniu dziecka oświadczenia. W przypadku sądowego odrzucenia spadku opłata wynosi 100 zł. Notarialne odrzucenie spadku jest tańsze, gdyż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, wynosi 50 zł netto. Pamiętać jednak należy, że bez zezwolenia sądowego na dokonywanie rozporządzeń majątkiem dziecka, notariusz nie przyjmie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego.
Podatek od spadku
(#podatek od spadku Gdańsk )
Co do zasady, nabycie odziedziczonego mienia, które jest składnikiem majątku, rodzi obowiązek podatkowy i należy złożyć odpowiednią deklarację podatkową w urzędzie skarbowym. Małżonkowie, zstępni, potomstwo, pasierbowie, rodzeństwo, ojczyma i macochy spadkobierców są zwolnieni z płacenia podatku od spadku, jeżeli zgłoszą organom podatkowym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w terminie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia stwierdzającego nabycie spadku (lub od dnia sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia). Jeśli termin ten nie zostanie dotrzymany, podatek od spadku musi zostać zapłacony na zasadach ogólnych.
PYTANIA I ODPOWIEDZI
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi ... Wszystko zależy od konkretnej sprawy. Co do zasady, im więcej jest współwłaścicieli i im większy jest majątek do podziału, tym dłużej potrwa taka sprawa. Dodatkowo, jeśli wymagana jest np. opinia biegłego co do wartości majątku, to oczywiste jest, że proces będzie trwał znacznie dłużej.
Tak, testament może być zmieniony w każdej chwili, jeśli zmieni się wola spadkodawcy. Ważne jest, aby w tekście testamentu podać datę jego sporządzenia. Ostatnia wola (przed śmiercią) jest dokumentem administracyjnym.
Tak, zgodnie z prawem osoby niepełnoletnie mogą dziedziczyć. Możliwe jest również wskazanie małoletnich dzieci jako spadkobierców w testamencie. Małoletni nie mogą jednak sporządzić własnego testamentu. Oczywiście możliwość dziedziczenia i możliwość dysponowania odziedziczonym majątkiem to dwie zupełnie różne sprawy...
Istnieje zwolnienie podatkowe dla członków najbliższej rodziny. Muszą oni jednak złożyć zeznanie podatkowe w USA w wymaganym terminie.
Istnieje zrzeczenie się dziedziczenia, czyli pozbawienie praw do zachowku. Aby zrzeczenie się było ważne, z testamentu musi wynikać, że dana osoba uporczywie postępowała wbrew woli spadkodawcy i wbrew zasadom społecznie akceptowanym albo że dopuściła się przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub czci spadkodawcy, albo uporczywie uchylała się od obowiązków rodzinnych względem spadkodawcy Wymagane są następujące elementy. W przypadku ważnego zrzeczenia się dziedziczenia musi być spełniony jeden z warunków.
Jeśli przyjmiesz spadek w takiej postaci, odziedziczysz całą kwotę, łącznie z długami; jeśli przyjmiesz go z dobrodziejstwem inwentarza, odziedziczysz aktywa i długi, ale tylko do wysokości spadku. Odrzucając spadek, nie dziedziczysz nic.
Jeżeli mąż nie zostawił żadnego testamentu, to dochodzi do dziedziczenia z mocy ustawy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności do spadku powoływana jest małżonka oraz dzieci. Z mocy ustawy wszyscy dziedziczą w częściach równych, przy czym występuje wyjątek od tej zasady. Jeżeli w rodzinie byłoby więcej niż troje dzieci, podział spadku wygląda inaczej. Ustawa mówi o tym, że udział małżonka przy dziedziczeniu z mocy ustawy nie może być mniejszy niż jedna czwarta całości spadku.
Sprawa spadkowa może skończyć się na jednej rozprawie, ale równie dobrze może trwać latami. Nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Sprawy spadkowe mogą się wydłużyć, gdy występuje konflikt pomiędzy spadkobiercami, gdy ktoś podważa ważność testamentu, gdy ktoś wniesie apelację.
Intercyza nie wpływu na dziedziczenie. Jeżeli nie pozostawi Pan testamentu, to żona będzie dziedziczyć z mocy ustawy. Ma również prawo do zachowku.
Prawo spadkowe określa różne formy sporządzenia testamentu. Obecność notariusza nie jest wymagana. Testament można sporządzić samodzielnie, ale trzeba pamiętać o spełnieniu kilku warunków. Testament musi być spisany odręcznie i opatrzony datą oraz podpisem. Jeżeli będzie to wydruk komputerowy, to pomimo odręcznego podpisu, taki testament będzie nieważny.