Kancelaria prawna Kaczmarek i partnerzy Gdańsk

Czy warto mieć adwokata w sprawie o rozwód?

Rozwód to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Towarzyszą mu spore emocje, które nie zawsze są dobrym doradcą. Warto pamiętać, że odpowiednie przygotowanie się do procesu rozwodowego ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli decydujemy się na rozwód z orzeczeniem o winie. Czy warto mieć adwokata w sprawie o rozwód? Czy można samodzielnie przejść przez cały proces rozwodowy i cieszyć się z pomyślnej decyzji Sądu?

Jak się rozwieść?

Sprawa rozwodowa to spory wydatek, na który nie każdego z nas stać. Z tego powodu wiele osób decyduje się samodzielnie przejść przez cały proces rozwodowy i rezygnuje z pomocy adwokata czy radcy prawnego. Takie rozwiązanie może być dobre w przypadku, jeśli wspólnie z małżonkiem postanowiliśmy rozwieść się bez orzekania o winie – sprawa powinna być prosta i szybka, o ile żadna ze stron nie zmieni nagle zdania lub w tajemnicy przed współmałżonkiem nie odbywa konsultacji z adwokatem. W przeciwnym razie rozwód może zakończyć się nie po naszej myśli.

Rozwód to nie tylko złożenie wniosku i pojawienie się na rozprawie. Pisma procesowe muszą być odpowiednio wypełnione – tylko wtedy mamy pewność, że sprawa nie będzie odkładana w czasie, a Sąd nie będzie nas wzywał do uzupełniania braków w dokumentacji. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli zależy nam, aby szybko się rozwieść. Już sama konsultacja z adwokatem i jego pomoc przy wypełnianiu wniosku mogą okazać się nieocenione. Za tego typu usługi zapłacimy przeważnie od kilkuset złotych w górę.

Rozwód z pełnomocnikiem

Skorzystanie z pomocy pełnomocnika przy procesie rozwodowym wiąże się ze sporymi kosztami. Jednak w większości przypadków wydatki te są nie do uniknięcia. Szczególną sprawą jest rozwód z orzekaniem o winie – bez pomocy doświadczonego adwokata nasze szanse na uzyskanie pomyślnych warunków rozwodu są znacznie mniejsze. Pełnomocnik nie tylko zadba o odpowiednie wypełnienie pism procesowych i złożenie ich w Sądzie na czas, ale także przygotuje nas do samego procesu. Szukanie i przesłuchiwanie świadków, zbieranie dowodów, wybieranie najwłaściwszych argumentów, pomoc w przygotowaniu nas na odpowiadanie na pytania pełnomocnika drugiej strony – te i inne zadania wymagają wiedzy i obiektywizmu, które zapewni nam adwokat. Rozwód z orzekaniem o winie wiąże się zazwyczaj z koniecznością podziału wspólnego majątku, a nawet zarządzeniem alimentów na małżonka, a stosowana przez adwokata drugiej strony gra słowna może wytrącić nas z równowagi. Pomoc fachowca staje się w takim przypadku nieoceniona.

Skorzystanie z pomocy adwokata w sprawie o rozwód to spory wydatek, jednak nierzadko i konieczność. Wiedza i doświadczenie pełnomocnika pomogą nam przejść przez proces sądowy i wywalczyć najlepsze dla nas warunku rozwodu. Nie można zapomnieć także o wsparciu i poczuciu bezpieczeństwa na sali rozpraw – opanowanie adwokata pomoże nam uspokoić własne emocje. Zapraszamy do skorzystania z usług naszej kancelarii.