Kancelaria prawna Kaczmarek i partnerzy Gdańsk

5 błędów najczęściej popełnianych w trakcie rozwodu

Rozwód to trudne i bardzo emocjonalne przeżycie. Aby sprawa rozwodowa zakończyła się po naszej myśli, należy dobrze się do niej przygotować. Jakie błędy są najczęściej popełniane w trakcie rozwodu?

  • Uleganie emocjom

Niezależnie od tego, czy długo planowaliśmy złożenie wniosku o rozwód, czy też zostaliśmy niemiło zaskoczeni przez małżonka, sprawa rozwodowa oznacza duże emocje. Jednak nie wolno nam im ulec. Człowiek zdenerwowany ma trudność z logicznym przedstawieniem swoich racji na sali sądowej, co może negatywnie wpłynąć na przebieg sprawy. Pogarsza się także sposób przyjmowania informacji z otoczenia.  Mimo dobrego przygotowania możemy źle wypaść przed sądem.

  • Traktowanie dziecka jako karty przetargowej

Rozwód znacząco wpływa na dzieci i ich stan psychiczny. Trudności te są jeszcze większe, jeśli małżonkowie postanawiają użyć swoich potomków jako karty przetargowej. Którego rodzica kochasz bardziej? Czy tatuś mówił coś o nowej cioci? Nie możesz mieszkać z mamą, bo ona mnie skrzywdziła. Prawdą jest, że to my krzywdzimy dzieci, jeśli wciągamy je w naszą sprawę rozwodową. Powinniśmy w tym trudnym momencie otoczyć dziecko szczególną opieką i w razie potrzeby – zapewnić mu pomoc psychologa dziecięcego.

  • Brak pełnomocnika lub zatajanie przed nim prawdy

Rozwód bez pomocy pełnomocnika to spore ryzyko tego, że nie uda nam się wynegocjować w sądzie odpowiednich warunków rozstania. Lepiej postawić na pomoc specjalisty, który nie dość, że poprawnie złoży wnioski, to zbierze właściwą dokumentację, pomoże uporządkować dowody i… nasze własne myśli. W trakcie sprawy rozwodowej liczy się także szczerość. Jeśli zataimy przed pełnomocnikiem nasze np. dochody, zdrady partnera czy inne ważne kwestie, to nie będzie on mógł przygotować się do naszej obrony. Pamiętajmy, że druga strona może zaciekle „walczyć” przed sądem, lepiej być przygotowanym na każdą okoliczność i mieć pewność, że nasz pełnomocnik wie wszystko, co potrzeba, aby sprawa rozwodowa przebiegała jak najbardziej po naszej myśli.

  • Media społecznościowe, maila, konto bankowe

Jeśli postanawiamy się rozwieść z małżonkiem, upewnijmy się, że ta druga osoba nie ma już dostępu do naszych kont bankowych, maili, zdjęć w telefonie. Takie rzeczy mogłyby stanowić idealny materiał dowodowy w sądzie, działający na naszą niekorzyść. Podobnie wygląda sprawa z mediami społecznościowymi. Wstawianie postów opisujących negatywnie byłego małżonka lub zdjęć z nowym obiektem uczuć nie jest najlepszym rozwiązaniem. W trakcie sprawy rozwodowej lepiej także powstrzymywać się od rozmów na temat sprawy lub małżonka z naszymi wspólnymi przyjaciółmi i znajomymi. Nigdy nie wiadomo, po której stronie staną, jeśli zostaną wezwani w roli świadków.

  • Lekceważenie drugiej strony

Obiecaliśmy sobie szybki i spokojny rozwód? Świetnie! Jednak w takim postanowieniu udaje się wytrwać niewielkiej ilości osób. Zazwyczaj sala sądowa i pojawiające się nowe dowody sprawiają, że w każdym uruchamia się wola walki i chęć wygranej, a nawet zemsty. Nie wolno lekceważyć małżonka, nawet jeśli na co dzień jest to cicha i małomówna osoba. Możemy się niemiło zaskoczyć w trakcie rozprawy. Nie ukrywajmy ważnych dowodów, nie bójmy się szczerych zeznań. My możemy się wycofać, a druga strona to wykorzysta.