Kancelaria prawna Kaczmarek i partnerzy Gdańsk

Czy warto mieć adwokata w sprawie o podział majątku?

Wyrok rozwodowy otwiera nam drzwi to podziału majątku wspólnego stron. Zwykle tego typu sprawy ciągną się miesiącami a nawet latami, ponieważ byli małżonkowie nie potrafią porozumieć się w kwestii wartości czy podziału nieruchomości i innych elementów wchodzących w skład majątku. Czy w postępowaniu o podział majątku warto mieć pełnomocnika?

Podział majątku po rozwodzie

Uzyskanie rozwodu nie kończy dopełniania formalności po rozstaniu małżonków. Pozostaje jeszcze kwestia podziału majątku. Bardzo rzadko zdarza się, że strony zgadzają się, co do składu, wartości i podziału majątku wspólnego. W takiej sytuacji wystarczy jedynie podpisać ugodę w postaci aktu notarialnego u notariusza. Gdy byli małżonkowie mają odmienne zdania na temat podziału majątku, wtedy sprawa trafia do sądu.

Podział majątku to sprawa trudna, stresująca i czasochłonna. Co więcej, o toku sprawy mogą zadecydować pojedyncze argumenty, a brak przepisów prawnych może kosztować nas utratę dorobku życia. W tej kwestii warto zaufać profesjonalistom i zwrócić się o pomoc do adwokata. Jego doświadczenie, wiedza i podejście do sprawy z dystansem może mieć kluczowe znaczenie w postępowaniu sądowym.

Koszty postępowania o podział majątku

Pomoc adwokata w sprawie o podział majątku to gwarancja tego, że dokładnie wypełnimy wszystkie wnioski, zbierzemy potrzebną dokumentację i dowody. Podamy trafne argumenty. A wszystko to bez emocji, które są złym doradcą. Oczywiście złożenie wniosku do sądu o podział majątku wiąże się z opłatą sądową. Jest ona mniejsza, jeśli strony doszły do pełnego porozumienia. Należy także pamiętać o wynagrodzeniu dla pełnomocnika. Tę kwestię porusza się jeszcze na początku współpracy i dokładnie opisuje w podpisywanej umowie z adwokatem. Sposób rozliczenia może być uzależniony od m.in. ilości rozpraw czy czasu, który pełnomocnik poświecił na pracę nad naszą sprawą.

Adwokat w sprawie o podział majątku może wpłynąć na przyspieszenie sprawy i uchronić nas przed niekorzystnym podziale majątku. To rozwiązanie jest także dobre dla osób, które nie mogą pojawiać się na rozprawach lub po prostu nie chcą w nich uczestniczyć (powodem może być np. unikanie kontaktów z byłym małżonkiem). Choć pomoc pełnomocnika wiąże się z kosztami, w ostatecznym rozrachunku wyjdzie nam ona na dobre.