Kancelaria prawna Kaczmarek i partnerzy Gdańsk

Alimenty natychmiastowe w 2019 r.

Tzw. alimenty natychmiastowe będą dostępne jeszcze w 2019 roku. Projekt zmian został już przyjęty przez rząd. Kto może się starać o ten typ świadczenia? Jaki wniosek wypełnić, aby uzyskać alimenty natychmiastowe?

Nowa forma alimentów

Jak wiadomo sprawa o zasądzenie alimentów na dziecko może się ciągnąć przez wiele miesięcy, zwłaszcza jeśli byli małżonkowie lub partnerzy nie są zgodni co do ich wysokości. Oznacza to, że przez ten czas dziecko zostaje pozbawione zabezpieczenia finansowego. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem problemu zajęło się Ministerstwo Sprawiedliwości, które zaproponowało nową formę alimentów, czyli tzw. alimenty natychmiastowe. Mają one stanowić zabezpieczenie finansowe dziecka, zanim sąd ustali wysokość właściwego świadczenia alimentacyjnego.

Zgodnie z obietnicami MS uzyskanie prawa do świadczenia będzie proste i szybkie – wystarczy wypełnić krótki formularz (będzie on dostępny w internecie), a sąd w ciągu maksymalnie kilkunastu dni rozpatrzy nasz wniosek. Przy składaniu formularza będzie nam potrzebny odpis aktu urodzenia dziecka.

Wysokość tzw. alimentów natychmiastowych

Wysokość tzw. alimentów natychmiastowych będzie ściśle określona, a kwota ta będzie ustalana co roku z uwzględnieniem wskaźnika dzietności oraz wysokości najniższego wynagrodzenia w Polsce. Kwota tzw. alimentów natychmiastowych na 2019 rok została już w części określona. W przypadku jednego dziecka będzie to 500 zł, w przypadku dwójki dzieci – 900 zł, z kolei wysokość świadczenia na troje dzieci to 1200 zł. Nie zostały jeszcze podane kwoty, które będą obowiązywać przy większej ilości dzieci.

Alimenty natychmiastowe a właściwe alimenty

Pobieranie tzw. alimentów natychmiastowych w żaden sposób nie wpływa na wysokość właściwego świadczenia alimentacyjnego, a także nie wyklucza domagania się przez osoby zainteresowane przyznania na dziecko wyższej kwoty alimentów w przyszłości.

Potrzebujesz pomocy prawnej z zakresu alimentów? Skontaktuj się z naszą kancelarią.