Kancelaria prawna Kaczmarek i partnerzy Gdańsk

Jak uchronić siebie i dziecko przed długiem spadkowym?

Co zrobić, jeśli w skład spadku po zmarłym wchodzą długi spadkowe? Czy można odrzucić spadek, aby uchronić siebie i dzieci przed spłatą zadłużenia spadkodawcy?

Zrzeczenie się dziedziczenia a odrzucenie spadku

Jeśli podejrzewamy, że spadkodawca ma długi, możemy jeszcze za jego życia zrzec się dziedziczenia i tym samym uchronić siebie i swoje dzieci przed spłatą długów spadkowych. Warunek jest jeden – umowa zrzeczenia się dziedziczenia między spadkodawcą i spadkobiercą musi zostać podpisana u notariusza. Co zrobić, jeśli nie zdążyliśmy podpisać stosownych dokumentów? Po śmierci spadkodawcy zrzeczenie się dziedziczenia nie jest już możliwe, więc jedynym wyjściem z sytuacji jest odrzucenie spadku.

Jak odrzucić spadek?

Spadkobierca może odrzucić spadek lub go przyjąć. W drugim z przypadków przyjęcie spadku może nastąpić bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (tzw. przyjęcie proste) lub z ograniczeniem odpowiedzialności za długi (tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), ale tylko do wysokości aktywów.

Aby uniknąć przyjęcia spadku z długami spadkowymi musimy odrzucić spadek. W tym celu należy podpisać odpowiednie oświadczenie i złożyć je w sądzie rejonowym lub przed notariuszem. Mamy na to 6 miesięcy od momentu, gdy dowiedzieliśmy się o fakcie otrzymania spadku. Niestety, odrzucenie spadku nie oznacza, że nie przejdzie on wraz z długami spadkowymi na nasze dzieci i/lub wnuki w ramach dziedziczenia ustawowego.

Odrzucenie spadku przez dzieci

Jeśli odrzuciliśmy spadek, jesteśmy wyłączeni z dziedziczenia, a majątek spadkodawcy wraz z długami spadkowymi przechodzi na nasze dzieci. W przypadku osób pełnoletnich wystarczy, że przedstawią one oświadczenie o odrzuceniu spadku przed notariuszem lub w sądzie. Gdy dzieci są niepełnoletnie, wtedy obowiązek ten przechodzi na rodziców, jednak zgodnie z prawem czynność ta przekracza zwykły zarząd majątkiem dziecka. Co w takiej sytuacji? Należy wystąpić do sądu rodzinnego o zgodę na złożenie w imieniu niepełnoletniego dziecka oświadczenia o odrzuceniu spadku. Dopiero gdy ją otrzymamy, możemy złożyć stosowne oświadczenie i tym samym uchronić dziecko przed długiem spadkowym.

Potrzebujesz porady prawnej z zakresu prawa spadkowego, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią.