Kancelaria prawna Kaczmarek i partnerzy Gdańsk

Podział majątku po rozwodzie

Podział majątku to bardzo często trudny, stresujący i czasochłonny proces. Najlepszym wyjściem z z sytuacji jest zawarcie ugody między małżonkami, jednak wiele par nie potrafi stworzyć wspólnego projektu podziału majątku. Sprawą zajmuje się sąd, co oznacza większe koszty, długie postępowanie oraz rzetelną wycenę każdego przedmiotu z majątku wspólnego.

Jak podzielić majątek wspólny?

Podziału majątku można dokonać zarówno przed, w trakcie, jak i po rozwodzie. Bardzo często jest tak, że byli małżonkowie decydują się na podział majątku wiele miesięcy, a nawet i lat po tym, jak uzyskali rozwód. Wiadomo, że emocje, które towarzyszą rozstaniu, są duże, jednak warto mieć na uwadze, że z każdym rokiem coraz trudniejszym będzie podział majątku i ewentualne ustalenie stopnia, w jakim dany małżonek przyczynił się do jego powstania.
Rozwiązania są dwa: zawarcie ugody z eksmałżonkiem lub zwrócenie się o pomoc do sądu. W pierwszym przypadku byli małżonkowie muszą wspólnie ustalić podział majątku, a nad całością czuwa notariusz. Gdy ugoda między eksmałżonkami nie jest możliwa, wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak skierować sprawę do sądu.
 

Podział majątku wspólnego na drodze sądowej

Sąd musi przede wszystkim ustalić, co wchodzi w skład majątku wspólnego, a także wycenić wszystkie jego przedmioty (zadanie to należy do biegłego). Zazwyczaj przyjmuje się, że majątek wspólny po rozwodzie dzielony jest na dwie równe części. Jednak zdarza się, że któryś z małżonków prosi sąd o ustalenie tego, w jakim stopniu małżonkowie przyczynili się do powstania majątku wspólnego. Warto przy tym pamiętać, że sąd bierze pod uwagę nie tylko zarobki, ale także m.in. opiekę nad dziećmi i domem, jak i to czy któryś z małżonków nie trwonił majątku np. poprzez swój hazard. Podczas podziału majątku brane są pod uwagę tylko aktywa, długi nie są uwzględniane.
 

Podział majątku po rozwodzie – w sądzie czy u notariusza?

Sądowny podział majątku wiąże się z większymi kosztami i trwa znacznie dłużej. Należy tutaj uwzględnić poza opłatą sądową, koszty pełnomocnika oraz koszty ekspertów i rzeczoznawców, którzy wyceniają składniki majątku. Należy pamiętać, że przy sądownym podziale majątku może dojść do sytuacji, w której rozwiązanie orzeczone przez sąd nie będzie korzystne dla żadnej ze stron. Proces sądowy to także źródło silnego stresu. Umowny podział majątku trwa znacznie krócej i pozwala wypracować satysfakcjonujące rozwiązanie dla obu stron.

 
Jako kancelaria prawna zajmujemy się sprawami z zakresu prawa rodzinnego, w tym również sprawami dotyczącymi podziału majątku. Masz jakiekolwiek pytania? Skontaktuj się z nami!