Kancelaria prawna Kaczmarek i partnerzy Gdańsk

Apelacja w sprawie rozwodowej

Masz za sobą sprawę rozwodową? Co w przypadku, jeśli nie zgadasz się z całością lub częścią postanowień sądu? Sprawdź, czy możliwe jest złożenie apelacji w sprawie rozwodowej.

Odwołanie od wyroku rozwodowego

Sprawa rozwodowa to spora dawka stresu i emocji. Czasami tego typu sprawy sądowe ciągną się przez wiele miesięcy lub lat, innym razem sąd orzeka wyrok po jednej lub kilku rozprawach. Co w sytuacji, gdy nie zgadzasz się z wyrokiem rozwodowym? Istnieje możliwość zaskarżenia wyroku rozwodowego w całości lub jego części dotyczącej na przykład alimentów, opieki nad dziećmi czy orzekania o winie. Aby odwołać się od wyroku, należy wnieść apelację do sądu II instancji, czyli do sądu apelacyjnego. Jak to zrobić?

Wniosek o uzasadnienie wyroku

Jeśli chcesz odwołać się od wyroku rozwodowego, musisz w ciągu 7 dni od jego ogłoszenia wnieść do sądu I instancji wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem. Taki dokument znacznie ułatwia napisanie apelacji i może mieć wpływ na jej rozstrzygnięcie. Co dalej? Należy czekać na dokumenty uzasadniające wyrok, a w międzyczasie przygotowywać argumenty pomocne do złożenia apelacji.

Warto pamiętać, że od wyroku sądu II instancji w sprawie rozwodowej nie przysługuje możliwość wniesienia skargi kasacyjnej. Jeśli decydujesz się na wniesienie apelacji, skorzystaj z pomocy radcy prawnego lub adwokata, specjalizującego się w danej dziedzinie. Wszelkie formularze muszą być dobrze wypełnione, a argumenty znaczące.

Wniesienie apelacji w sprawie rozwodowej

Po otrzymaniu uzasadnienia wyroku rozwodowego masz 14 dni na wniesienie apelacji do sądu II instancji. Należy to zrobić poprzez dostarczenie dokumentów do sądu, który orzekł w sprawie rozwodowej, czyli sądu I instancji. Dokumenty można przesłać także pocztą (listem poleconym z potwierdzeniem odbioru).

Istnieje także możliwość wniesienia apelacji bez wcześniejszego składania wniosku o uzasadnienie wyroku. W takim przypadku należy to zrobić w ciągu 21 dni od ogłoszenia wyroku rozwodowego.